how to calculate cost per ton quarry

The Real Cost per Ton in Mining Production SPH Kundalia

Jul 24, 2018  Calculating the true cost per ton is part of this process. When procurement officers and mine operators have to decide on which service providers to use, a proper investigation into costing is vital. The tender process can feel tedious, but determines.

More

Mineral Appraisals: What is the Value of a Quarry or Mine?

and gravel (aggregate), generally sold by the ton, fob quarry. Dimension or cut stone is generally sold by the cubic foot. Transportation costs limit the distance aggregates are moved to markets. According to the 2013 U.S. Geological Survey (USGS) 2013 Mineral Yearbook, 74% of crushed stone

More

D. G. Cost Per Ton Quarry Direct Prices

Decomposed Granite Cost Per Ton A ton, 2,000 pounds of decomposed granite will typically cost from 24.99 to 49.99 per ton depending upon where the job site is located, how many tons you purchase and how far away the quarry is from the job site. Our normal policy is not to include or combine hauling charges for a few reasons. 1.

More

Valuation of Aggregate Operations for Banking Purposes ...

Crushed stone was $9.78 per ton – varying from roughly $4.00 per ton to nearly $20.00 per ton depending on location and grade of material ! Sand and gravel was $7.65 per ton - varying depending on location and grade from $3.50 per ton to more than $15.00 per ton loaded on trucks at the mine.

More

How Much Would It Cost From Rock Quarry Per Ton

How Much Would It Cost From Rock Quarry Per Ton. Average cost per ton.Create print custom estimates.With homewyse lists.For a basic project in zip code 47474 with 6 tons, the cost to install landscape rock starts at 177 - 227 per ton.Actual costs will depend on job size, conditions, and options.To estimate costs for your project 1.Set project zip code enter the zip code for the.

More

Material Calculator Stony Point Rock Quarry

Use this calculator to estimate approximately how many tons of material your project will require. Please input your width, length, and depth dimensions and then choose your desired material. Your estimated tons required will appear in the last box below.

More

Price per Ton - vCalc

Processing... ... ...

More

2021 Gravel Prices Crushed Stone Cost (Per Ton, Yard Load)

The cost of gravel ranges from $10 to $50 per ton, $15 to $75 per yard, $1 to $3 per square foot, or $1,350 per truck load depending on the rock type, volume, and travel distance. Delivery is included up to 10 miles. Gravel spreading costs $12 per yard or $46 per hour.

More

Gravel Calculator – Square Footage Area

The general range for a cubic yard of plain pea gravel is about $30 to $35, and a ton will cost about $40 to $45. For a colored variation, expect to add an extra $20 to $50 to those prices. If you buy in bulk, or 10 or more tons at a time, you may be able to get the price down to as low as $15 to $20 per ton.

More

Cost per Mile - The Basic Formula - Business Econ

Naturally the larger the vehicle the greater the cost per mile due to fuel costs and the initial purchase price. Note how fuel and the initial purchase price are the two most significant cost drivers for calculating the cost per mile. Some side notes of interest: The Internal Revenue Service mileage rate deduction is 57.5 cents per mile (2021 ...

More

The Real Cost per Ton in Mining Production SPH Kundalia

Calculating the true cost per ton is part of this process. When procurement officers and mine operators have to decide on which service providers to use, a proper investigation into costing is vital. The tender process can feel tedious, but determines.

More

Maximizing your cost per ton : Pit Quarry

Two areas referenced at Quarry Academy where aggregate producers could elevate their dollars per ton are drilling and blasting. “You could be looking at hours, if not days, to process rock if you don’t [drill and blast] right,” says Scott Giltner, senior project engineer at DynoConsult, a division of Dyno Nobel.

More

Auburn Aggregates Pricing Calculator: Estimate Your Costs!

$17.80 /per ton Screened Loam (when available) $11.55 /per ton Unscreened Loam (when available) $36.00 /per ton 3/4" Crushed Brick; $39.00 /per ton 3/8" Crushed Brick; $9.30 /per ton Brick Dust; Recycled Products. $3.00 /per ton Concrete Disposal (Non Reinforced ONLY) $5.10 /per ton Crushed Concrete - 6" $6.10 /per ton Crushed Concrete - 2" $7 ...

More

Mining Cost Service - Costmine

Mining Cost Service is the industry standard reference for Mining Cost Estimation. This system places cost estimating data at your fingertips with conveniently indexed information to make your cost estimates faster, easier, and more credible. Monthly updates assure that you are working with the most current cost

More

Rip Rap Stony Point Rock Quarry

Oct 07, 2018  Per Ton: $51.00: Product Type: Landscape Materials . Bulk Material Calculator. Use our tool below to calculate an estimated cost for quantity of material: * * * Fill Sand. This is a coarse, quarter minus crushed rock product that can be used for horse arenas, to

More

Tonnage Calculator - Robinson Quarry Masters Limited

Tonnage calculator. Use our calculator to estimate how much you need. Simply enter in the dimensions of the area you need to fill and hit calculate. You can then enter your details to get a quotation by email - or if you are in a real hurry just give us a call and order over the phone.

More

Solved: Calculating Average Price Per Ton - Microsoft ...

I have a table of data that list all product sales. I have a calculated column that calculates the cost / ton. When I put this column in a matrix, each line calculates correctly but when I roll up the data to a product category or aggregate of the whole, the data is the average of each line ($226.73) and not total cost / total ton ($232.85).

More

Rip Rap Cost: Your Complete Pricing Guide

Haledon Quarry Asphalt 400-402 Central Ave., Haledon, NJ 07508 Sparta Quarry 217 Limecrest Rd., Lafayette, NJ 07848 Franklin Quarry 280 Cork Hill Rd., Franklin, NJ 07416

More

Fertilizer Reckoning for the Mathematically Challenged ...

Third, calculate the phosphorus share of the total cost in one ton of 10-34-0: Cost of P 2 O 5 per ton of 10-34-0 = 680 lbs P 2 O 5 x 28 cents per lb = $190 (This value will be used in the next calculation.) Fourth, calculate the nitrogen share of the total cost of 10-34-0 per ton of product:

More

Cost per Mile - The Basic Formula - Business Econ

Naturally the larger the vehicle the greater the cost per mile due to fuel costs and the initial purchase price. Note how fuel and the initial purchase price are the two most significant cost drivers for calculating the cost per mile. Some side notes of interest: The Internal Revenue Service mileage rate deduction is 57.5 cents per mile (2021 ...

More

Gravel Calculator - calculate how much gravel you need

When calculating the gravel weight, make sure you do not confuse the tonne (metric ton) with the ton (short ton). The first one is used by all countries in the world and is defined to be equal to 1000 kg by the international body of standardization. The ton is currently only used in the United States and is equal to 2000 pounds (2000 lbs).

More

How to calculate cost per unit — AccountingTools

Apr 19, 2021  The cost per unit is commonly derived when a company produces a large number of identical products. This information is then compared to budgeted or standard cost information to see if the organization is producing goods in a cost-effective manner.. The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units

More

Construction Aggregate Calculator - Vulcan Materials Company

Construction Aggregate Calculator. Enter the width, length, thickness, and product density and hit the “Calculate” button to calculate your estimate. If you do not know the product density, use the optional density estimator* or contact a local sales representative.

More

Tonnage Calculator Hedrick Industries

Please use this calculator to select which product you would like to calculate the total tonnage estimated for your project. You will need the length, width, and depth of your project space to be able to get your estimated tonnage calculation. Our calculator provides an average unit weight per product and should only be used for estimating ...

More

Auburn Aggregates Pricing Calculator: Estimate Your Costs!

$17.80 /per ton Screened Loam (when available) $11.55 /per ton Unscreened Loam (when available) $36.00 /per ton 3/4" Crushed Brick; $39.00 /per ton 3/8" Crushed Brick; $9.30 /per ton Brick Dust; Recycled Products. $3.00 /per ton Concrete Disposal (Non Reinforced ONLY) $5.10 /per ton Crushed Concrete - 6" $6.10 /per ton Crushed Concrete - 2" $7 ...

More

Mining Cost Service - Costmine

Mining Cost Service is the industry standard reference for Mining Cost Estimation. This system places cost estimating data at your fingertips with conveniently indexed information to make your cost estimates faster, easier, and more credible. Monthly updates assure that you are working with the most current cost

More

Calculating Cost Per Ton - ESS LTD

Sep 15, 2020  BSG has found the best way to measure costs and assign a “productivity value” to a machine is by using the cost per ton metric. We’ve found this metric most useful because it includes all associated costs of running a machine on an hourly basis and compares that to the amount of material (tons) the machine is producing on an hourly basis.

More

Construction Aggregate Calculator - Vulcan Materials Company

Construction Aggregate Calculator. Enter the width, length, thickness, and product density and hit the “Calculate” button to calculate your estimate. If you do not know the product density, use the optional density estimator* or contact a local sales representative.

More

Tonnage Calculator Hedrick Industries

Please use this calculator to select which product you would like to calculate the total tonnage estimated for your project. You will need the length, width, and depth of your project space to be able to get your estimated tonnage calculation. Our calculator provides an average unit weight per product and should only be used for estimating ...

More

Calculators The Dolomite Group

Aggregate Calculator. The Aggregate Calculator helps you to estimate the aggregate tonnage required for your job. To use the Aggregates Calculator, simply enter the width, length, and thickness desired. Next, click on whether you are measuring the thickness in feet or inches. Then click on the calculate

More

How to Calculate Freight Charges with CWT Rates

EX.4 skids 48”X48”X72” weighing 2200 lbs – to calculate cube you multiply all inches LXWXH and divide by 1728. (48x48x72/1728) * 4 (4 skids) =384 – Must multiply by 10 to get weight (Based on 10/per cubic foot) so 3840 lbs is your cube weight. Freight charges will apply to

More

Fertilizer Reckoning for the Mathematically Challenged ...

Third, calculate the phosphorus share of the total cost in one ton of 10-34-0: Cost of P 2 O 5 per ton of 10-34-0 = 680 lbs P 2 O 5 x 28 cents per lb = $190 (This value will be used in the next calculation.) Fourth, calculate the nitrogen share of the total cost of 10-34-0 per ton of product:

More

How to calculate cost per unit — AccountingTools

Apr 19, 2021  The cost per unit is commonly derived when a company produces a large number of identical products. This information is then compared to budgeted or standard cost information to see if the organization is producing goods in a cost-effective manner.. The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units

More

Cost per Mile - The Basic Formula - Business Econ

Naturally the larger the vehicle the greater the cost per mile due to fuel costs and the initial purchase price. Note how fuel and the initial purchase price are the two most significant cost drivers for calculating the cost per mile. Some side notes of interest: The Internal Revenue Service mileage rate deduction is 57.5 cents per mile (2021 ...

More

Loaders drive down cost per ton at quarry

An investment in three Bell wheel loaders to drive down the rand-per-ton cost of aggregate production, is paying off handsomely for the owners of Flanders Quarry, in Mount Edgecombe, Durban ...

More

How do you calculate cost per ton per mile?

Mar 04, 2020  Then, how do you calculate cost per ton? The Price per Ton calculator computes the price to buy or sell a certain weight or mass (WM) of a product at a unit price (UP). The Math / Science. TC = Total Cost. WM = Weight or Mass of product (e.g. 2.2 tons) UP = Unite Price of product (e.g. $49.50 per ton)

More

NMSU: Calculating Fertilizer Costs

Example D. Diammonium phosphate (18-46-0) has cost an average of $675 per ton in the Mountain Region. Calculate the cost of the P 2 O 5 in this fertilizer. For this calculation, the cost per pound of N from example A ($0.62/lb) can be used; then the cost of

More

Chapter 8 BLAST DESIGN

Calculating Powder Factors ... such as an indicator of how hard the rock is, or the cost of the explosives needed, or even as a guide to planning a shot. Powder factor can be expressed as a quantity of rock broken by a unit weight of explosives. Or, alternatively, it can be the ... (Step #4) by the pounds per foot of explosives (Step #5). 7 ...

More

Copyright © 2020.Company name All rights reserved.SiteMap